  • JR25WCC-14(72)
JR25WCC-14(72)
advertisement
Manufacturer No:
JR25WCC-14(72)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-JR25WCC-14(72)
Package:
Datasheet:
JR25WCC-14(72)
Purchasing and Inquiry
JR25WCC-14(72) Overview
JR25WCC-14(72) Features
JR-W series
JR25WCC-14(72) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd JR25WCC-14(72) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Anywhere power is distributed
  • Automotive Electronics
  • Embedded systems
  • Data Technology
  • Variable speed/frequency drivers
Step5Bar-code shipping tag
JR25WCC-14(72)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Clamp
  • Material
    Aluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
  • Published
    2010
  • Series
    JR-W
  • Feature
    Clamp Screws, Gasket, Washer
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Circular
  • Type
    Cable Clamp
  • Color
    Black
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Shell Size - Insert
    25
  • Plating
    Chrome
  • Cable Opening
    0.551 (14.00mm)
  • Thread Size
    M28x0.75
  • Wire/Cable Diameter
    14 mm
  • Includes
    5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
  • Cable Exit
    180°
  • Diameter
    30.988mm
  • Length
    18mm
  • Diameter - Outside
    1.220 (30.99mm)