  • IXXH60N65B4H1
IXXH60N65B4H1
advertisement
Manufacturer No:
IXXH60N65B4H1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXXH60N65B4H1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXXH60N65B4H1
Description:
IGBT Transistors 650V/106A TRENCH IGBT GENX4 XPT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXXH60N65B4H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    GenX4™, XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    380W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    380W
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Max Collector Current
    116A
  • Reverse Recovery Time
    150ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.7V
  • Test Condition
    400V, 60A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    95nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    230A
  • Td (on/off) @ 25°C
    37ns/145ns
  • Switching Energy
    3.13mJ (on), 1.15mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V