  • IXTT30N50L
IXTT30N50L
advertisement
Manufacturer No:
IXTT30N50L
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTT30N50L
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXTT30N50L
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 200m Ω @ 15A, 10V ±20V 10200pF @ 25V 240nC @ 10V 500V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Quantity:
In Stock : 3269
Step5Bar-code shipping tag
IXTT30N50L
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    PURE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR
  • Power Dissipation-Max
    400W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    200m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10200pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    240nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    30A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.2Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    60A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V