  • IXTP220N04T2
IXTP220N04T2
advertisement
Manufacturer No:
IXTP220N04T2
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXTP220N04T2
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXTP220N04T2
Description:
MOSFET N-CH 40V 220A TO-220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXTP220N04T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    TrenchT2™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Voltage
    40V
  • Power Dissipation-Max
    360W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    75A
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    360W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.5m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6820pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    220A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    112nC @ 10V
  • Rise Time
    21ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    21 ns
  • Turn-Off Delay Time
    31 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    220A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0035Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V