  • IXTQ160N085T
IXTQ160N085T
advertisement
Manufacturer No:
IXTQ160N085T
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTQ160N085T
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXTQ160N085T
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 6m Ω @ 50A, 10V ±20V 6400pF @ 25V 164nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 11157
Step5Bar-code shipping tag
IXTQ160N085T
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power Dissipation-Max
    360W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    360W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    160A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    164nC @ 10V
  • Rise Time
    61ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    36 ns
  • Turn-Off Delay Time
    65 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    160A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.006Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    85V