  • IXTH88N15
IXTH88N15
advertisement
Manufacturer No:
IXTH88N15
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTH88N15
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXTH88N15
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 22m Ω @ 44A, 10V ±20V 4000pF @ 25V 170nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 57526
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXTH88N15
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    400W Tc
  • Element Configuration
  • Power Dissipation
    400W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    22m Ω @ 44A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    88A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    170nC @ 10V
  • Rise Time
    33ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    18 ns
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    88A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.022Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    150V