  • IXTH16P60P
IXTH16P60P
advertisement
Manufacturer No:
IXTH16P60P
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTH16P60P
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXTH16P60P
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tube 720m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5120pF @ 25V 92nC @ 10V 600V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
IXTH16P60P
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    PolarP™
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    460W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    460W
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    720m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5120pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    92nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    16A
  • JEDEC-95 Code
    TO-268AA
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.72Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    48A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V