  • IXGT72N60A3-TRL
IXGT72N60A3-TRL
advertisement
Manufacturer No:
IXGT72N60A3-TRL
HK JDW NO:
401-IXGT72N60A3-TRL
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
Description:
IXGT72N60A3 TRL
Step5Bar-code shipping tag
IXGT72N60A3-TRL
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    GenX3™
  • Part Status
    Active
  • Power - Max
    540W
  • Reverse Recovery Time
    34ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    75A
  • Test Condition
    480V, 50A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.35V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    230nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    400A
  • Td (on/off) @ 25°C