  • IXGT28N120BD1
IXGT28N120BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGT28N120BD1
HK JDW NO:
401-IXGT28N120BD1
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT28N120BD1
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 50A 3-Pin(2+Tab) TO-268
Step5Bar-code shipping tag
IXGT28N120BD1
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    4.500005g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*28N120
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    50A
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    63 ns
  • Test Condition
    960V, 28A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 28A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    590 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    92nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    30ns/210ns
  • Switching Energy
    2.2mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V