  • IXGH24N60C4
IXGH24N60C4
advertisement
Manufacturer No:
IXGH24N60C4
HK JDW NO:
401-IXGH24N60C4
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH24N60C4
Description:
IGBT 600V 56A 190W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXGH24N60C4
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    190W
  • Terminal Position
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power - Max
    190W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    56A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    52 ns
  • Test Condition
    360V, 24A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 24A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    248 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    64nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    130A
  • Td (on/off) @ 25°C
    21ns/143ns
  • Switching Energy
    400μJ (on), 300μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V