  • IXFX60N55Q2
IXFX60N55Q2
advertisement
Manufacturer No:
IXFX60N55Q2
HK JDW NO:
415-IXFX60N55Q2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFX60N55Q2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 88m Ω @ 30A, 10V ±30V 6900pF @ 25V 200nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 7857
Step5Bar-code shipping tag
IXFX60N55Q2
    Select All
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    4000 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    735W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    735W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    88m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6900pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    200nC @ 10V
  • Rise Time
    14ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    57 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • JEDEC-95 Code
    TO-264AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.088Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    550V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A