  • IXFT140N20X3HV
IXFT140N20X3HV
advertisement
Manufacturer No:
IXFT140N20X3HV
HK JDW NO:
415-IXFT140N20X3HV
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXFT140N20X3HV
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 9.6m Ω @ 70A, 10V ±20V 7660pF @ 25V 127nC @ 10V 200V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Quantity:
In Stock : 207
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFT140N20X3HV
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power Dissipation-Max
    520W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    9.6m Ω @ 70A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7660pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    140A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    127nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V