  • IXFN70N60Q2
IXFN70N60Q2
advertisement
Manufacturer No:
IXFN70N60Q2
HK JDW NO:
415-IXFN70N60Q2
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXFN70N60Q2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 80m Ω @ 35A, 10V ±30V 7200pF @ 25V 265nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
Quantity:
In Stock : 11999
Step5Bar-code shipping tag
IXFN70N60Q2
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    HiPerFET™
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    890W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    890W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    80m Ω @ 35A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7200pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    70A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    265nC @ 10V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    70A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.08Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    280A