  • IXFA50N20X3
IXFA50N20X3
advertisement
Manufacturer No:
IXFA50N20X3
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFA50N20X3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 30m Ω @ 25A, 10V ±20V 2100pF @ 25V 33nC @ 10V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 5654
Step5Bar-code shipping tag
IXFA50N20X3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Power Dissipation-Max
    240W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    30m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2100pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    50A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    33nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V