  • IXDH35N60B
IXDH35N60B
advertisement
Manufacturer No:
IXDH35N60B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXDH35N60B
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
IXDH35N60B
Description:
IGBT 600V 60A 250W TO247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXDH35N60B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    HIGH SPEED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXD*35N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    75 ns
  • Test Condition
    300V, 35A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    390 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    70A
  • Switching Energy
    1.6mJ (on), 800μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V