  • AOK20B120D1
AOK20B120D1
advertisement
Manufacturer No:
AOK20B120D1
HK JDW NO:
62-AOK20B120D1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
IGBT 1200V 20A TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AOK20B120D1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Test Condition
    600V, 20A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 20A
  • Gate Charge
    67.5nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/152ns
  • Switching Energy
    940μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Alpha IGBT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    340W