  • IXCY50M35
IXCY50M35
advertisement
Manufacturer No:
IXCY50M35
HK JDW NO:
401-IXCY50M35
Datasheet:
IXCY50M35
Description:
2 Terminations3 Pin IXC*50M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
IXCY50M35 Overview
Package Tube includes buck boost converter.TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 is the way in which voltage regulator is packaged.Surface Mount is used to mount this current regulator on the board.As a rule of thumb, the operating temperature should not exceed -55°C~150°C.There are 2 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.Among the IXC*50M family of products.Computers or other communication constant current regulators have 3 pins, which are pronged contacts.In this example, the current regulator has been mounted using Surface Mount.As a result of 50mA's output current, it offers maximum design flexibility.This power converter utiliANALOG CIRCUITes an analog integrated circuit (IC) called ANALOG CIRCUIT.Power Management Circuits is a part that includes these current regulations, all of which are included in one part.These FPGAs belong to the IXC series.It reaches 55mA when current regulation's maximum supply current (Isup) is supplied to it for current regulation's operation.
IXCY50M35 Features
Tube package
IXC*50M family
IXC series
IXCY50M35 Applications
There are a lot of IXYS IXCY50M35 Current Regulation/Managements applications.
  • Automotive current measurement
  • Programmable current source
  • Diesel injection controls
  • Smart battery packs
  • Vehicle dynamic controls
  • Transmission controls
  • Power management
  • DC-to-dc converters
  • Industrial applications current measurement
  • DC motor control
Step5Bar-code shipping tag
IXCY50M35
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXCY50M35.
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Base Part Number
    IXC*50M
  • Current - Output
    50mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    55mA
  • Height Seated (Max)
    2.51mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm