  • IXCY50M45
IXCY50M45
advertisement
Manufacturer No:
IXCY50M45
HK JDW NO:
401-IXCY50M45
Datasheet:
IXCY50M45
Description:
2 Terminations3 Pin IXC*50M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCY50M45 Overview
In package Tube, buck boost converter is included.In this case, voltage regulator has been packaged in the same way as TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63.Surface Mount mounts this current regulator.In order to maintain a safe operating environment, the temperature cannot exceed -55°C~150°C.A 2 termination is a method of terminating a transmission line, in which a voltage regulator is used that matches the impedance of the transmission line in order to terminate the line with a 2 termination.In the IXC*50M family, current regulator is a member.3-pins are pronged contacts that form part of a computer's or other constant current regulator's signal interface.It is mounted on a Surface Mount-axis by this current regulator.Its maximum design flexibility is due to the output current of 50mA.ANALOG CIRCUIT is the analog IC in this power converter.Power Management Circuits is a part that includes these current regulations, all of which are included in one part.A minimum supply voltage of 450V is required for its operation.It is a type of FPGA belonging to the IXC series.When 55mA is reached, the maximum number of supply currents (Isup) are supplied for current regulation's operation.
IXCY50M45 Features
Tube package
IXC*50M family
IXC series
IXCY50M45 Applications
There are a lot of IXYS IXCY50M45 Current Regulation/Managements applications.
  • Transmission controls
  • Suspension controls
  • Smart battery packs
  • Industrial applications current measurement
  • Over current monitor
  • Motor controls
  • Engine management
  • Diesel injection controls
  • Battery chargers
  • Vehicle dynamic controls
Step5Bar-code shipping tag
IXCY50M45
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXCY50M45.
    3
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Base Part Number
    IXC*50M
    Not Qualified
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Current - Output
    50mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    55mA
  • Height Seated (Max)
    2.51mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm