  • IXCY40M45A
IXCY40M45A
advertisement
Manufacturer No:
IXCY40M45A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXCY40M45A
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXCY40M45A
Description:
2 Terminations3 Pin IXC*40M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
IXCY40M45A Overview
The package includes buck boost converter in version Tube.In the same manner as TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, voltage regulator is packaged.Mounted by Surface Mount is this current regulator.There should be a limcurrent regulator to the operating temperature of -55°C~150°C.A 2 termination is a method of terminating a transmission line, in which a voltage regulator is used that matches the impedance of the transmission line in order to terminate the line with a 2 termination.Current regulator belongs to the family IXC*40M.In a computer or other communication constant current regulator, 3 pins are pronged contacts that provide a signal interface.Using Surface Mount as a mounting system, this current regulator is mounted.Taking into account the output current of 40mA, it is able to provide maximum design flexibility for the designer.Analog IC ANALOG CIRCUIT is used in this power converter.As a result, these current regulations are included in a part called Power Management Circuits, which consists of these current regulations.An example of this type of FPGA is the IXC series.The maximal supply current (Isup) supplied for current regulation's operation reaches 44mA.
IXCY40M45A Features
Tube package
IXC*40M family
IXC series
IXCY40M45A Applications
There are a lot of IXYS IXCY40M45A Current Regulation/Managements applications.
  • Battery management
  • Power supply current measurement
  • Transmission controls
  • Automotive current measurement
  • Over-current protection
  • Over current monitor
  • Diesel injection controls
  • Level translating
  • Battery chargers
  • DC-to-dc converters
Step5Bar-code shipping tag
IXCY40M45A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    IXC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXC*40M
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Function
    Current Regulator
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Output
    40mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    44mA
  • Height Seated (Max)
    2.51mm