  • IXCY40M45
IXCY40M45
advertisement
Manufacturer No:
IXCY40M45
HK JDW NO:
401-IXCY40M45
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXCY40M45
Description:
2 Terminations3 Pin IXC*40M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCY40M45 Overview
Including buck boost converter in package Tube is a good idea.In the way voltage regulator is packaged, voltage regulator is in the form of a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.In order to ensure the correct operation of the system, the temperature should not exceed -55°C~150°C.An example of this is the 2 termination, which is a procedure in which a transmission line is terminated with a voltage regulator that is equal in impedance to the line characteristics.IXC*40M family is associated with current regulator.When a computer or other communication constant current regulator has 3 pins, these are pronged contacts.Surface Mount is responsible for mounting this current regulator.As a result of 40mA's output current, it is one of the most flexible power converters available.ANALOG CIRCUIT is the analog IC that this power converter employs.There is a part called Power Management Circuits which contains all of these current regulations.As a result, it operates at the minimal supply voltage of 450V.These FPGAs belong to the IXC series.44mA is reached when the maximum amount of supply current (Isup) is supplied for current regulation's operation.
IXCY40M45 Features
Tube package
IXC*40M family
IXC series
IXCY40M45 Applications
There are a lot of IXYS IXCY40M45 Current Regulation/Managements applications.
  • Engine management
  • Battery chargers
  • Level translating
  • Diesel injection controls
  • Over-current protection
  • Programmable current source
  • Current sensing
  • Power management
  • Suspension controls
  • Motor controls
Step5Bar-code shipping tag
IXCY40M45
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXCY40M45.
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Number of Terminations
    2
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Base Part Number
    IXC*40M
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Current - Output
    40mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    44mA
  • Height Seated (Max)
    2.51mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm