  • IXCY30M45
IXCY30M45
advertisement
Manufacturer No:
IXCY30M45
HK JDW NO:
401-IXCY30M45
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXCY30M45
Description:
2 Terminations3 Pin IXC*30M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCY30M45 Overview
Buck boost converter is included in the package Tube.TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 has packaged voltage regulator in this manner.Mounted by Surface Mount is this current regulator.As a rule of thumb, the operating temperature should not exceed -55°C~150°C.An example of this is the 2 termination, which is a procedure in which a transmission line is terminated with a voltage regulator that is equal in impedance to the line characteristics.Current regulator belongs to IXC*30M family.Several pronged contacts are used in computer interfaces as 3 pins.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The output current of 30mA makes it a very flexible power converter when it comes to design.IC ANALOG CIRCUIT is the power converter's analog IC.Part Power Management Circuits consists of these current regulations as well as other current regulations.As a result, it operates at the minimal supply voltage of 450V.A type of FPGA that falls under this category is the IXC series.
IXCY30M45 Features
Tube package
IXC*30M family
IXC series
IXCY30M45 Applications
There are a lot of IXYS IXCY30M45 Current Regulation/Managements applications.
  • Vehicle dynamic controls
  • Engine management
  • Over-current protection
  • Automotive current measurement
  • Level translating
  • Power supply current measurement
  • Battery management
  • Industrial applications current measurement
  • Over current monitor
  • Current sensing
Step5Bar-code shipping tag
IXCY30M45
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXCY30M45.
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Number of Terminations
    2
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    IXC*30M
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Current - Output
    30mA
  • Height Seated (Max)
    2.51mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm