  • IXCP50M45
IXCP50M45
advertisement
Manufacturer No:
IXCP50M45
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXCP50M45
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXCP50M45
Description:
3 Terminations3 Pin IXC*50M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCP50M45 Overview
Buck boost converter is part of the package Tube.In the way voltage regulator is packaged, voltage regulator is in the form of a TO-220-3.Through Hole mounts this current regulator.In order to maintain a safe operating environment, the temperature cannot exceed -55°C~150°C.A 3 termination is a method of terminating a transmission line, in which a voltage regulator is used that matches the impedance of the transmission line in order to terminate the line with a 3 termination.IXC*50M family is associated with current regulator.There are 3 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications constant current regulator. Through Hole is responsible for mounting this current regulator.Taking into account the output current of 50mA, it is able to provide maximum design flexibility for the designer.The analog IC used by this power converter is called ANALOG CIRCUIT.This part is included in Power Management Circuits.In order to operate, it must be powered by a minimum voltage of 450V.It is a type of FPGA belonging to the IXC series.The maximal supply current (Isup) supplied for current regulation's operation reaches 55mA.
IXCP50M45 Features
Tube package
IXC*50M family
IXC series
IXCP50M45 Applications
There are a lot of IXYS IXCP50M45 Current Regulation/Managements applications.
  • Over-current protection
  • Current sensing
  • DC-to-dc converters
  • Automotive current measurement
  • Diesel injection controls
  • Suspension controls
  • Vehicle dynamic controls
  • Over current monitor
  • Power supply current measurement
  • DC motor control
Step5Bar-code shipping tag
IXCP50M45
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXCP50M45.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    IXC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXC*50M
  • Function
    Current Regulator
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Output
    50mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    55mA