  • IXCP40M45A
IXCP40M45A
advertisement
Manufacturer No:
IXCP40M45A
HK JDW NO:
401-IXCP40M45A
Datasheet:
IXCP40M45A
Description:
3 Terminations3 Pin IXC*40M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCP40M45A Overview
Included in package Tube is this file.The package is in the form of TO-220-3.Mounted by Through Hole is this current regulator.There should be a limcurrent regulator to the operating temperature of -55°C~150°C.As well as 3 terminations, there are also 3 terminations, which are the practice of terminating a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the transmission line.IXC*40M family is associated with current regulator.There are 3 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications constant current regulator. Through Hole is responsible for mounting this current regulator.The output current of the 40mA feature allows it to be designed in a way that offers maximum design flexibility.ANALOG CIRCUIT is the analog IC that this power converter employs.In order to include these current regulations, there is a part called Power Management Circuits that includes them.As a result, it operates at the minimal supply voltage of 450V.It is a type of FPGA belonging to the IXC series.Upon reaching 44mA, the maximum supply current (Isup) that can be supplied to it for it to operate reaches maximum.
IXCP40M45A Features
Tube package
IXC*40M family
IXC series
IXCP40M45A Applications
There are a lot of IXYS IXCP40M45A Current Regulation/Managements applications.
  • Power management
  • Over current monitor
  • Industrial applications current measurement
  • Vehicle dynamic controls
  • Battery management
  • Power supply current measurement
  • Automotive current measurement
  • Programmable current source
  • Smart battery packs
  • DC-to-dc converters
Step5Bar-code shipping tag
IXCP40M45A
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    IXC*40M
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Current - Output
    40mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    44mA