  • IXCP40M45
IXCP40M45
advertisement
Manufacturer No:
IXCP40M45
HK JDW NO:
401-IXCP40M45
Datasheet:
IXCP40M45
Description:
3 Terminations3 Pin IXC*40M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCP40M45 Overview
The package includes buck boost converter in version Tube.A package in the way of TO-220-3 is used for voltage regulator.A mounting hole is provided for Through Hole to mount this current regulator.Current regulator is recommended that the operating temperature not exceed -55°C~150°C.As well as 3 terminations, there are also 3 terminations, which are the practice of terminating a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the transmission line.Current regulator belongs to IXC*40M family.3-pins are pronged contacts that form part of a computer's or other constant current regulator's signal interface.Through Hole is responsible for mounting this current regulator.The output current of 40mA makes it feature maximum design flexibility.ANALOG CIRCUIT is the analog IC in this power converter.This part is included in Power Management Circuits.With the minimum supply voltage of 450V, it is able to operate.An example of this type of FPGA is the IXC series.Upon reaching 44mA, the maximum supply current (Isup) that can be supplied to it for it to operate reaches maximum.
IXCP40M45 Features
Tube package
IXC*40M family
IXC series
IXCP40M45 Applications
There are a lot of IXYS IXCP40M45 Current Regulation/Managements applications.
  • Over current monitor
  • Diesel injection controls
  • Current sensing
  • Battery chargers
  • Power supply current measurement
  • Over-current protection
  • Over current monitor
  • Smart battery packs
  • Vehicle dynamic controls
  • Programmable current source
Step5Bar-code shipping tag
IXCP40M45
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IXCP40M45.
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    IXC*40M
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Current - Output
    40mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    44mA