  • IXCP30M45A
IXCP30M45A
advertisement
Manufacturer No:
IXCP30M45A
HK JDW NO:
401-IXCP30M45A
Datasheet:
IXCP30M45A
Description:
3 Terminations3 Pin IXC*30M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCP30M45A Overview
Buck boost converter is included in the package Tube.oltage regulator is packaged in such a way that TO-220-3 would understand.Mounted by Through Hole, this current regulator is a semiconductor.As a rule of thumb, the operating temperature should not exceed -55°C~150°C.In the case of 3 terminations, which are the practice of terminating a transmission line with a voltage regulator that has the same characteristic impedance as the line itself, they are fairly common.There are two types of IXC*30Ms in this family.In computers and other communications constant current regulators, 3 pins are pronged contacts that form part of a signal interface.It is mounted by Through Hole on this current regulator.As a result of 30mA's output current, it offers maximum design flexibility.This power converter employs an analog IC called ANALOG CIRCUIT.In order to include these current regulations, there is a part called Power Management Circuits that includes them.This buck boost converter is designed to operate with a minimal supply voltage of 450V as its input voltage.There are FPGAs of this type in the IXC series.
IXCP30M45A Features
Tube package
IXC*30M family
IXC series
IXCP30M45A Applications
There are a lot of IXYS IXCP30M45A Current Regulation/Managements applications.
  • Power management
  • Battery management
  • Power supply current measurement
  • Industrial applications current measurement
  • Over current monitor
  • Diesel injection controls
  • Over current monitor
  • Current sensing
  • Smart battery packs
  • Suspension controls
Step5Bar-code shipping tag
IXCP30M45A
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    IXC*30M
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Current - Output
    30mA