  • IXCP10M45A
IXCP10M45A
advertisement
Manufacturer No:
IXCP10M45A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXCP10M45A
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXCP10M45A
Description:
3 Terminations10V 3 Pin IXC*10M Current regulatorIXC Series -55°C~150°C Min 450V
Purchasing and Inquiry
IXCP10M45A Overview
Package Tube includes buck boost converter.Voltage regulator is packaged in the way of TO-220-3.Through Hole mounts this current regulator.The operating temperature should not exceed -55°C~150°C.3 terminations are treated as terminations of transmission lines that use a voltage regulator with the characteristic impedance of the line as the means to terminate the transmission line.In the IXC*10M family, current regulator is a member.3-pins are pronged contacts that form part of a computer's or other constant current regulator's signal interface.In this example, the current regulator has been mounted using Through Hole.In order for the constant current to work, it should be powered by a 10VV power source, which is found in most 10VV power supplies.With its high output current, 60mA is capable of offering maximum design flexibility.ANALOG CIRCUIT is the analog IC that this power converter employs.Power Management Circuits is a part that includes these current regulations, all of which are included in one part.With the minimal supply voltage of 450V, it is capable of operating.An example of this type of FPGA is the IXC series.It reaches 11.8mA when the maximum supply current (Isup) that can be supplied for current regulation's operation can be obtained.
IXCP10M45A Features
Tube package
IXC*10M family
IXC series
IXCP10M45A Applications
There are a lot of IXYS IXCP10M45A Current Regulation/Managements applications.
  • Over current monitor
  • DC motor control
  • Power supply current measurement
  • Automotive current measurement
  • Battery management
  • Over current monitor
  • Over-current measurement
  • Level translating
  • Diesel injection controls
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
IXCP10M45A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    IXC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    10V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXC*10M
  • Function
    Current Regulator
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Min Supply Voltage
    450V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Output
    60mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    11.8mA