  • ITS4300SSJDXUMA1
ITS4300SSJDXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
ITS4300SSJDXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-ITS4300SSJDXUMA1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ITS4300SSJDXUMA1
Description:
N-Channel PMIC 8 Pin 13.5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ITS4300SSJDXUMA1 Overview
As a result, it is packaged in the form of a Cut Tape (CT).The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it.The mounting type of the LED driver is Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~125°C TJ.There are 1 outputs available on this lighting driver.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.As far as features are concerned, the LED driving board has Status Flag.It contains 8 terminations.The operation is performed through the 8 pins.It is important to note that the LED driving board has 1 functions.The maximum output current must drop to 400mA to meet the operation criteria.High efficiency is possible at 13.5V supply voltage.The lighting driver is mounted in the way of Surface Mount.There is 600mOhm resistance on the LED driver.In order to achieve the best efficiency, the supply voltage should be set to 34V.
ITS4300SSJDXUMA1 Features
Supplied from 13.5V
Resistance of 600mOhm
ITS4300SSJDXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies ITS4300SSJDXUMA1 Power Switches ICs applications.
  • USB Ports/Hubs
  • Notebook PC
  • PDAs
  • Hot Swap
  • Various applications equipped with buttons
  • USB Power Distribution
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Wireless Modem Data Cards
  • Hot Swap
  • Wireless Headsets
Step5Bar-code shipping tag
ITS4300SSJDXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    400mA
  • Operating Supply Voltage
    34V
  • Interface
    On/Off
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Turn On Delay Time
    140 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Nominal Input Voltage
    13.5V
  • Turn-Off Delay Time
    170 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    5V~34V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Peak Current Limit-Nom
    0.4A
  • Rds On (Typ)
    300m Ω
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    600mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1.4W
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13.5V