  • ISPLSI 5512VA-110LB272
ISPLSI 5512VA-110LB272
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5512VA-110LB272
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5512VA-110LB272
Package:
272-BBGA
Description:
2.5/3.33.3V 1.27mm PMIC ispLSI? 5000VA Series ISPLSI 5512 3.3V 272-BBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5512VA-110LB272 Overview
In the mobile phone network, there are 512macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is contained in package [0].There are 192 I/Os on the board.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.The power supply voltage is 3.3V.There is a part included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used to package the chip.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].The chip should be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispLSI? 5000VA series.272pins are programmed on the chip.The ISPLSI 5512indicates that related parts can be found.For digital circuits, there are 24000gates. These devices serve as building blocks.There are 16 logic elements or blocks present.The system runs on a power supply of 2.5/3.33.3V watts.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.There should be a higher supply voltage (Vsup) than 3V.The clock frequency of this device should not exceed 91MHz.
ISPLSI 5512VA-110LB272 Features
272-BBGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
272 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5512VA-110LB272 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5512VA-110LB272 CPLDs applications.
  • Bootloaders for FPGAs
  • Cross-Matrix Switch
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Interface bridging
  • I2C BUS INTERFACE
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • ROM patching
  • Preset swapping
  • Software-driven hardware configuration
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5512VA-110LB272
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    272-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 5000VA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    272
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    ISPLSI 5512
  • Pin Count
    272
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B272
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    192
  • Clock Frequency
    91MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    24000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    8.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm