  • ISL22444TFV20Z-TK
ISL22444TFV20Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22444TFV20Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22444TFV20Z-TK
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL22444TFV20Z-TK
Description:
Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22444TFV20Z-TK Overview
It is contained in TSSOP pacakge.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel package to secure the digital analogic.Positions 256 make up this pentometer.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 20 pins on this potentiameter.At 5V, the potentiometer conducts.Keeping the value at 125°C ensures that the digital resistor runs continuously.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.The minimum supply voltage is 2.25V, so it can work with any voltage.
ISL22444TFV20Z-TK Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22444TFV20Z-TK Applications
  • Stereo
  • Contrast control of monitors
  • Optic fiber network
  • Medical equipment
  • Analogue circuit
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Refrigerator
  • Modern office equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
ISL22444TFV20Z-TK
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V