  • ISL22444TFR20Z-TK
ISL22444TFR20Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22444TFR20Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22444TFR20Z-TK
Package:
VQFN
Datasheet:
ISL22444TFR20Z-TK
Description:
20 Terminations3.3V 20, 20 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22444TFR20Z-TK Overview
A package containing it contains VQFN.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 256 positions in pentometer.A termination of 20 is intended.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.It is powered by 3.3V to deliver its perfomance.The digi devices has 20, 20 pins.It is possible to limit the flow with 100kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.Having the maximum setting 125°C ensures stable operation of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.The unit can be powered by a voltage as low as 2.25V.
ISL22444TFR20Z-TK Features
Available in VQFN package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22444TFR20Z-TK Applications
  • Matching Linear Impedance
  • Audio Volume control
  • Refrigerator
  • PC
  • Programmable voltage regulator
  • Cell phone
  • Power meter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
ISL22444TFR20Z-TK
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    VQFN
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    20, 20
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.12 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm