  • ISL22444TFR20Z
ISL22444TFR20Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22444TFR20Z
HK JDW NO:
391-ISL22444TFR20Z
Package:
VQFN
Datasheet:
ISL22444TFR20Z
Description:
20 Terminations3.3V 20, 20 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22444TFR20Z Overview
This file is contained in a package of VQFN.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Pentometer consists of 256 positions.A termination of 20 is intended.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.The performance of 3.3V is provided by 3.3V.A 20, 20 pin can be seen in the digi devices.100kOhm can limit the flow.The mount is Surface Mount.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.At 5V, the potentiometer conducts.The maximum 125°C ensures that the digital resistor runs stablily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Components from the Digital Potentiometers family are used.5.5V is the maximum voltage that it can handle.It can work with the minimum supply voltage of 2.25V.
ISL22444TFR20Z Features
Available in VQFN package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22444TFR20Z Applications
  • Calibration instrumentation
  • DC/DC conversion circuit
  • Automatic detection of equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Bias adjustment circuits
  • Voltage control
  • Refrigerator
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Sensor auto referencing circuits
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
ISL22444TFR20Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    VQFN
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    20, 20
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.12 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm