  • ISL22349WFV14Z
ISL22349WFV14Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22349WFV14Z
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ISL22349WFV14Z
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL22349WFV14Z
Description:
14 Terminations3.3V 14 Pin Digital PotentiometersXDCP? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22349WFV14Z Overview
A package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.In this pentometer, there are 128 taps to prevent overcurrent.128 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.You will find here 4 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.The digi devices has 14 pins.The way to mount is Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.The flow can be limited by 10kOhm.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
ISL22349WFV14Z Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22349WFV14Z Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ISL22349WFV14Z Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Brightness of monitors
  • Sensor auto referencing circuits
  • Stereo
  • Voltage control
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Contrast control of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
ISL22349WFV14Z
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm