  • ISL22323TFV14Z
ISL22323TFV14Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22323TFV14Z
HK JDW NO:
391-ISL22323TFV14Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL22323TFV14Z
Description:
14 Terminations3.3V Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22323TFV14Z Overview
There is a TSSOP package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.There are 256 positions in pentometer.It is designed 14 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3.3V.Flow can be restricted using 100kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.14 pins are present on this potentiameter.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.Potentiometers conduct when the supply voltage is 3.3V.125°C ensures stable operation.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.The pentometer is from Digital Potentiometers family.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.2.25V is the minimum supply voltage that it can work with.
ISL22323TFV14Z Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 3.3V
ISL22323TFV14Z Applications
  • Low power system
  • Calibration instrumentation
  • Brightness of monitors
  • Noise-free volume controller
  • Programmable computer
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control circuits
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
ISL22323TFV14Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Published
    2006
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    -1.2mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.12 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm