  • ISL22316WFU10Z-TK
ISL22316WFU10Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22316WFU10Z-TK
HK JDW NO:
668-ISL22316WFU10Z-TK
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL22316WFU10Z-TK
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin ISL22316 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22316WFU10Z-TK Overview
There is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 128 positions.This termination is designed for 10.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 3.3V power.A 10 pin can be seen in the digi devices.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.Family ISL22316 includes pentometer.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
ISL22316WFU10Z-TK Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22316WFU10Z-TK Applications
  • Low power system
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable computer
  • Optic fiber network
  • Used as voltage divider
  • Voltage control
  • Automated caliberation
  • Refrigerator
  • Programmable I to V converter
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
ISL22316WFU10Z-TK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL22316
  • Pin Count
    10
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm