  • IS82C55A96
IS82C55A96
advertisement
Manufacturer No:
IS82C55A96
HK JDW NO:
668-IS82C55A96
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
IS82C55A96
Description:
I/O Expander 82C55A 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
IS82C55A96 Overview
It has 24 I/Os programmed.The device is packaged with the 44-LCC (J-Lead).Case Tape & Reel (TR) is available.Voting is done within 4.5V~5.5V hours after the order is placed.Surface Mount mounting is recommended for the installation of this device.The device works when the the operating temperature ranging -40°C~85°C.Depending on which family of 82C55A part you are looking for, you can find related parts.
IS82C55A96 Features
IS82C55A96 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IS82C55A96 I/O Expanders applications.
  • Drop-in Replacement for Differential Amplifiers
  • CDMA2000
  • Camera Serial Interface (CSI)
  • DC-offset adjustment
  • 802.11x Receivers
  • Personal Communication System (PCS) mobile handsets
  • ECG monitor system apps
  • Speakers
  • Communication system
  • WCDMA
Step5Bar-code shipping tag
IS82C55A96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    82C55A
  • Output Type
    Open Drain
    24
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA