  • MCP23S18-E/SP
MCP23S18-E/SP
advertisement
Manufacturer No:
MCP23S18-E/SP
HK JDW NO:
536-MCP23S18-E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP23S18-E/SP
Description:
28 Termination 2.54mm 2/5V I/O Expander MCP23S18 28 Pin 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
MCP23S18-E/SP Overview
As far as the I/Os are concerned, it is programmed with 16.28-DIP (0.300, 7.62mm) comes with the device enclosed in the packaging.The case comes in the form of a Tube.Voting is done within 1.8V~5.5V hours after the order is placed.The mounting type it recommends is Through Hole.As long as the operating temperature ranges -40°C~125°C, the device works.In terms of performance, its output frequency is 10MHz.As a whole, it consists of 28 terminations.There are 28 pins on the part in total.5V provides voltage to the device.To run NOT APPLICABLE, the peak reflow temperature is taken into account.2 ports are available on the device in total.It is possible to search for parts related to the MCP23S18 family based on the part number.It is estimated that 16 bits make up all of the IC chip bits.It is capable of delivering the power at the position 2/5V.28 pins are present on the device.It is possible to mount the part using Through Hole.In general, it belongs to the category PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs, uCs and peripheral ICs.Parallel IO Port-series.It is important to note that 400mA is the maximum current that can be supplied to the device.1 channels are available on the device.
MCP23S18-E/SP Features
MCP23S18-E/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP23S18-E/SP I/O Expanders applications.
  • Portable Instrumentation
  • Cardiac pacemakers
  • DC-offset adjustment
  • Spectrum analysis
  • All-pass filtering
  • MPI M-PHY and D-PHY
  • First order active low-pass filters
  • Display Serial Interface (DSI)
  • ATE
  • Zero-IF Direct Conversion Receivers
Step5Bar-code shipping tag
MCP23S18-E/SP
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    4.190003g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    28
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    MCP23S18
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Open Drain
  • Power Supplies
    2/5V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SPI
  • Number of I/O
    16
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Output Current
    400mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Number of Bits
    16
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Interrupt Output
    Yes
  • Current - Output Source/Sink
    25mA
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm