  • IRKT57/16A
IRKT57/16A
advertisement
Manufacturer No:
IRKT57/16A
HK JDW NO:
884-IRKT57/16A
Package:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
IRKT57/16A
Description:
SCR DBL 2SCR 1600V 55A ADD-A-PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRKT57/16A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3 + 4)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    KT57
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • JEDEC-95 Code
    TO-240AA
  • RMS Current (Irms)
    135A
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1310A 1370A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • On-State Current-Max
    60000A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    135A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Leakage Current (Max)
    15mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    60A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    1520 A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1600V