  • VS-T70RIA60
VS-T70RIA60
advertisement
Manufacturer No:
VS-T70RIA60
HK JDW NO:
884-VS-T70RIA60
Package:
D-55 T-Module
Datasheet:
VS-T70RIA60
Description:
SCR PHASE CONT 600V 70A D-55
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-T70RIA60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-55 T-Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    70A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    T*RIA
  • Circuit Type
    SCR
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • RMS Current (Irms)
    110A
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1660A 1740A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    120mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    110A