  • IRKT105/10A
IRKT105/10A
advertisement
Manufacturer No:
IRKT105/10A
HK JDW NO:
884-IRKT105/10A
Package:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
IRKT105/10A
Description:
SCR DBL HISCR 1000V 105A ADDAPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRKT105/10A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3 + 4)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    KT105
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • JEDEC-95 Code
    TO-240AA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1785A 1870A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • On-State Current-Max
    105000A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    235A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1000V
  • Leakage Current (Max)
    20mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    105A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    1870 A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1000V
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Holding Current-Max
    250mA