  • IRKE56/10A
IRKE56/10A
advertisement
Manufacturer No:
IRKE56/10A
HK JDW NO:
884-IRKE56/10A
Package:
ADD-A-PAK (2)
Datasheet:
IRKE56/10A
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 10mA @ 1000V 3-Termination Bulk ADD-A-PAK (2) Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
IRKE56/10A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (2)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1000V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1680A
  • Forward Voltage-Max
    1.51V