  • IRGB30B60K
IRGB30B60K
advertisement
Manufacturer No:
IRGB30B60K
HK JDW NO:
376-IRGB30B60K
Package:
TO-220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRGB30B60K
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2005
    3
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    370W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    78A
  • Turn On Time
    74 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.35V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    237 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    102nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C