  • IRG7PH30K10DPBF
IRG7PH30K10DPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRG7PH30K10DPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRG7PH30K10DPBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRG7PH30K10DPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRG7PH30K10DPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    180W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    1
  • Rise Time-Max
    41ns
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    180W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    130 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.35V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    140ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.35V
  • Turn On Time
    34 ns
  • Test Condition
    600V, 9A, 22 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.35V @ 15V, 9A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    390 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    45nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    27A
  • Td (on/off) @ 25°C
    14ns/110ns
  • Switching Energy
    530μJ (on), 380μJ (off)
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7.5V
  • Fall Time-Max (tf)
    56ns
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.3086mm