  • NGTB25N120IHLWG
NGTB25N120IHLWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB25N120IHLWG
HK JDW NO:
598-NGTB25N120IHLWG
Datasheet:
NGTB25N120IHLWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB25N120IHLWG
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    192W
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    192W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    50A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.85V
  • Test Condition
    600V, 25A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    475 ns
  • Gate Charge
    200nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/235ns
  • Switching Energy
    800μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.08mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm