  • IRFSL11N50APBF
IRFSL11N50APBF
advertisement
Manufacturer No:
IRFSL11N50APBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-IRFSL11N50APBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
IRFSL11N50APBF
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 550m Ω @ 6.6A, 10V ±30V 1426pF @ 25V 51nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 4620
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IRFSL11N50APBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Weight
    2.387001g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    550mOhm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    190W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    550m Ω @ 6.6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1426pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    51nC @ 10V
  • Rise Time
    34ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    27 ns
  • Turn-Off Delay Time
    32 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    44A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    390 mJ
  • Height
    9.65mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.83mm