  • IRFP140NPBF
IRFP140NPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRFP140NPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRFP140NPBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRFP140NPBF
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Bulk 52m Ω @ 16A, 10V ±20V 1400pF @ 25V 94nC @ 10V TO-247-3
Purchasing and Inquiry
IRFP140NPBF Overview
A device's maximum input capacitance is 1400pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 33A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 100V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.When the device is turned off, a turn-off delay time of 44 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 8.2 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.Normally, electrical devices are set to activate all of their operations at threshold voltages, and this transistor's threshold voltage is 4V.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IRFP140NPBF Features
a continuous drain current (ID) of 33A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage
the turn-off delay time is 44 ns
a threshold voltage of 4V
IRFP140NPBF Applications
There are a lot of Infineon Technologies IRFP140NPBF applications of single MOSFETs transistors.
  • Lighting, Server, Telecom and UPS.
  • PFC stages, hard switching PWM stages and resonant switching
  • Industrial Power Supplies
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • Power Tools
  • Micro Solar Inverter
  • Synchronous Rectification
  • LCD/LED TV
  • DC/DC converters
Step5Bar-code shipping tag
IRFP140NPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    HEXFET®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    52mOhm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    27A
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    140W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    94W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    8.2 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    52m Ω @ 16A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    33A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    94nC @ 10V
  • Rise Time
    39ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    33 ns
  • Turn-Off Delay Time
    44 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    33A
  • Threshold Voltage
    4V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Dual Supply Voltage
    100V
  • Recovery Time
    250 ns
  • Nominal Vgs
    4 V
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.3086mm