  • IQL24040A050V-001-R
IQL24040A050V-001-R
advertisement
Manufacturer No:
IQL24040A050V-001-R
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-IQL24040A050V-001-R
Package:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Description:
Quantity:
In Stock : 25
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IQL24040A050V-001-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, UL, VDE
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    40A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    20V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Height
    13.208mm
  • Length
    57.9mm
  • Width
    36.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/4 Brick
  • Weight
    69.99999g
  • Operating Temperature
    -40°C~119°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    iQL (200W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.52 H 57.9mmx36.8mmx13.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Intermediate Bus Converter
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    200W