  • IQE24024A050V-001-R
IQE24024A050V-001-R
advertisement
Manufacturer No:
IQE24024A050V-001-R
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-IQE24024A050V-001-R
Package:
8-DIP Module
Description:
Isolated DC/DC Converters 18-36Vin 5V 24A 120W NegPlrty 1/4brick TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IQE24024A050V-001-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    iQE (204W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.39 H 57.9mmx36.8mmx9.9mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Intermediate Bus Converter
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    120W
  • Max Power Dissipation
    120W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, UL, VDE
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    24A
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    24A
  • Output Power
    120W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    24A
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Height
    9.906mm
  • Length
    57.9mm