  • IMS05RU270K
IMS05RU270K
advertisement
Manufacturer No:
IMS05RU270K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMS05RU270K
Package:
Axial
Datasheet:
IMS05RU270K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMS05RU270K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.19Ohm Max
  • Max DC Current
    260mA
  • Frequency - Self Resonant
    38MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 2.5MHz
  • Current - Saturation
    200mA
  • DC Current
    260mA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    IMS-5
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    27μH