  • IMC1812ER4R7J
IMC1812ER4R7J
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812ER4R7J
HK JDW NO:
873-IMC1812ER4R7J
Datasheet:
IMC1812ER4R7J
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812ER4R7J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    315mA
  • Current Rating
    315mA
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    315mA
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    3.2004mm