  • IM02BH4R7K
IM02BH4R7K
advertisement
Manufacturer No:
IM02BH4R7K
HK JDW NO:
873-IM02BH4R7K
Datasheet:
IM02BH4R7K
Step5Bar-code shipping tag
IM02BH4R7K
    Select All
  • Lead/Base Style
    Axial
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Q Factor
    45
  • DC Current
    230mA
  • Diameter
    2.67mm
  • Length
    6.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
    Not Applicable
  • Termination
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    230mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Max DC Current
    230mA
  • Frequency - Self Resonant
    75MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 7.9MHz